sobota, 20 lipca
Shadow

Dwa podstawowe rodzaje kłódek – pałąkowe i trzpieniowe

Jednym z podstawowych sposobów na zabezpieczenie mienia są kłódki. Kłódki sklep z takimi produktami jest dostępny w niemal każdym mieście. Co więcej – każdy sklep z kłódkami posiada tyle ich rodzajów, że każdy znajdzie coś dla siebie. Kłódki mogą być bardzo różnorodne – od tych przeznaczonych do bram, drzwi czy furtek, poprzez rowerowe, aż po energetyczne (które zazwyczaj stosowane są do zabezpieczania węzłów ciepłowniczych, sterowni dźwigów, szaf antenowych czy ujęć wodnych). Bez względu na konkretny rodzaj kłódki jej dwa najpopularniejsze rodzaje to kłódka pałąkowa i kłódka trzpieniowa.

Kłódka o budowie pałąkowej

Jedną z najpopularniejszych kłódek dostępnych w każdym sklepie z kłódkami jest kłódka pałąkowa. Ten rodzaj kłódek sprawdzi się przede wszystkim przy nietypowych zamknięciach – na przykład wtedy, gdy elementy, które ma obejmować znajdują się blisko siebie (dzieje się tak w przypadku wielu furtek, brak czy drzwi do piwnic). Kłódka pałąkowa dzieli się na dwa podstawowe rodzaje – z chronionym lub wydłużonym pałąkiem. Te pierwsze charakteryzują się sporą odpornością na zerwania i przecięcia, natomiast te drugie – lepiej pasują do niestandardowych zamknięć.

Kłódka o budowie trzpieniowej

Kłódka o budowie trzpieniowej jest dużo solidniejsza od kłódek pałąkowych – dlatego też może służyć jako kłódka antywłamaniowa. Kłódka trzpieniowa jest nie tylko bardziej odporna na przepiłowanie lub otwarcie, ale też -dzięki wbudowanym po bokach trzpieniach – jest bardziej odporna na zbicie.

Zarówno kłódka pałąkowa, jak i trzpieniowa może być dodatkowo wzmocniona. I co ważne – obojętnie na którą z tych kłódek się zdecydujemy, to warto pamiętać o tym, aby była odpowiedniej jakości. Najlepiej, aby była to kłódka atestowana – tylko taka zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa.