niedziela, 16 czerwca
Shadow

Praktyczne zastosowanie pochłaniaczy wilgoci

Pochłaniacz wilgoci w saszetkach to zwykle niepozorny dodatek do różnych produktów, najczęściej tekstylnych. Nie myślimy o nim i szybko wyrzucamy. Ale prawda o nim jest taka, że pochłaniacze wilgoci w saszetkach stanowiły wielką rewolucję dla naszej gospodarki, a przemysłowa ochrona przed wilgocią otworzyła dla niej zupełnie nowe horyzonty. Pochłanianie wilgoci jest niesamowicie ważne.

Dlaczego pochłaniamy wilgoć?

Pochłaniacze wilgoci są niezbędne, ponieważ woda ma niesamowite właściwości. Jeśli saszetki pochłaniające wilgoć wchłoną ją, nie dostanie się do innych substancji. To ważne, bo gdyby dostała się gdzieś indziej, byłaby katalizatorem procesów chemicznych, najczęściej procesów utleniania się i rozkładu. Są to przeważnie procesy rdzewienia i gnicia.

Jeśli nie chcemy, żeby coś szybko się psuło i rozkładało, musimy mieć pochłaniacz wilgoci przemysłowy w naszym miejscu pracy. Taki przemysłowy pochłaniacz wilgoci nie jest oczywiście potrzebny tam, gdzie wilgoci będzie mało.

Prosty mechanizm, wielkie zalety

Pochłaniacze wilgoci nie są wcale skomplikowane. Chodzi o to, by pochłaniacz wilgoci saszetki miał wypełnione czymś, co łatwo wchłania wodę i zmniejsza jej zawartość w otoczeniu. Dzięki temu woda nie będzie się dostawała tam, gdzie jej być nie powinno.

Jest to naprawdę banalny mechanizm, który ma jednak gigantyczne przełożenie na wiele procesów, ponieważ bez wody, nie ma życia i wielu innych zjawisk. A przynajmniej zachodzą dużo wolniej. Tam, gdzie nie chcemy, żeby nasz produkt się zmieniał, potrzebujemy właśnie czegoś, co utrudni zachodzenie niszczycielskich procesów. Tym czymś są właśnie pochłaniacze.