wtorek, 17 września
Shadow

Przy leczeniu zębów najważniejsza jest sterylność narzędzi

Udając się do dentysty, zawsze zwracamy uwagę na czystość i sterylność gabinetu, a także sterylność narzędzi stomatologicznych. Niezależnie od tego, czy wybieramy wizytę prywatną, czy udajemy się do stomatologa na NFZ, narzędzia stomatologiczne zawsze powinny być sterylne i przygotowane w odpowiedni sposób do użycia.

Tutaj liczy się metodyka sterylizacji, ale również sposób przygotowania narzędzi, czyli sposób, w jakim się myje i dezynfekuje. Dodatkowo każdy stomatolog wie, że aby zachować sterylność narzędzi, trzeba je w prawidłowy sposób przechowywać i transportować.

W jaki sposób dbać o sterylność narzędzi wysokiego ryzyka?

Stomatologia to nie tylko dział badania i kontrolowania stanu uzębienia, ale także możliwość leczenia protetycznego, endodontycznego czy ortodontycznego. W każdym dziale psychologii używane są inne narzędzia dentystyczne, a co za tym idzie są one także w inny sposób przechowywane czy też sterylizowane.

Tutaj możemy wyróżnić narzędzia stomatologiczne niskiego, średniego oraz wysokiego ryzyka. Do narzędzi wysokiego ryzyka, zwanych także narzędziami krytycznymi, należą wszystkie narzędzia stosowane w chirurgii stomatologicznej. To tutaj najważniejsza jest sterylizacja, albowiem mają one bezpośredni kontakt z uszkodzoną skórą oraz błonami śluzowymi.

Co to są narzędzia niskiego i średniego ryzyka?

Jak już wspomnieliśmy, stomatologii możemy wyróżnić narzędzia wysokiego, średniego i niskiego ryzyka. Narzędzia średniego i niskiego ryzyka, to przyrządy dentystyczne, które należy poddawać stałej sterylizacji, a do tych zabiegów zalicza się dezynfekcję wstępną, mycie oraz dezynfekcję właściwą. Nie wszystkie narzędzia musimy tak samo sterylizować, niektóre z nich wystarczy odpowiednio zdezynfekować.