niedziela, 16 czerwca
Shadow

Jaki materac dla dziecka wybrać?

Na jakość snu wpływa wiele czynników – jednym z ważniejszych jest materac. Odgrywa on kluczową rolę zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Jednak w przypadku dzieci, wybór dobrego materaca jest jeszcze ważniejszy niż w przypadku dorosłych.

Jak wybrać materac dla dziecka, aby zapewnić mu dobry sen?

Wybranie materaca dla maluchów nie jest sprawą prostą. W sklepach jest bowiem bardzo duży wybór materacy, a to nie ułatwia rodzicom podjęcia decyzji. Jak wybrać materac dla dziecka? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podczas zakupów rodzice powinni pamiętać przede wszystkim o wieku swojego dziecka. Inny materac będzie odpowiedni dla noworodka i niemowlaka, a inny dla starszych dzieci. Materac dla najmłodszych dzieci, które zdecydowanie najwięcej czasu spędzają leżąc w łóżeczku musi być przede wszystkim nowy. Materace mają to do siebie, że powstają na nich odkształcenia, jeśli nawet w pierwszej chwili ich nie widać, to maluch na pewno je poczuje. Jak wybrać materac dla dziecka? Należy w pierwszej kolejności myśleć o jego zdrowiu oraz komforcie użytkowania. Materacyk dla noworodka i niemowlaka nie może być zbyt twardy, powinien jednak zostać tak dobrany, aby zapewniał przyjęcie przez maluszka prawidłowej pozycji, która zapobiegnie w przyszłości wadom kręgosłupa. Zdaniem specjalistów najlepszy materacyk dla noworodka, a później dla niemowlaka to taki, który nie jest ani za miękki, ani za twardy. Średnio twardy będzie więc najlepszy. Warto też pamiętać o tym, aby materacyk był elastyczny – wtedy idealnie dopasuje się do kształtu ciała dziecka, zapewni właściwe podparcie dla karku i kręgosłupa.

Jak wybrać materac dla dziecka: na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Warto pamiętać o tym, że materacyk powinien idealnie pasować do wymiarów łóżeczka, ale o tym chyba nikomu nie trzeba przypominać. Na zakupach rodzice muszą jednak dokonać wyboru pomiędzy materacami sprężynowymi, lateksowymi albo wykonanymi z pianki. Jeśli chodzi o materace sprężynowe to niekoniecznie sprawdzają się one dla niemowląt – będzie dobrym rozwiązaniem, gdy dziecko podrośnie. Dla maluszków najlepsze są materace z pianki albo lateksowe. Wśród materaców piankowych można wyróżnić takie, które wykonane zostały z pianki termoelastycznej i poliuretanowej. Materacyk z pianki termoelastycznej pod wpływem temperatury dziecka idealnie dopasowuje się do ciała malucha. Materce lateksowe, jeśli wykonane zostały z naturalnego lateksu mogą u malucha wywołać uczulenie.