niedziela, 16 czerwca
Shadow

Szkodliwy wpływ wilgoci w przemyśle

Pochłaniacze wilgoci to jedne z najważniejszych urządzeń, jakie obecnie są wykorzystywane w przemyśle i nie jest to bynajmniej przesada. Związane jest to z faktem, iż wilgoć przyspiesza procesy chemiczne, zwłaszcza te o podłożu biologicznym, przez co jest niezwykle niszczycielska.

Sposób działania pochłaniaczy wilgoci

Pochłaniacze wilgoci to bardzo proste narzędzia. W swojej najprostszej formie pochłaniacze wilgoci to odrobina substancji hydrofilowej, która pochłania wodę z otoczenia i zatrzymuje ją w sobie. Może w ten sposób działać nawet pochłaniacz wilgoci przemysłowy, ale najczęściej na tej zasadzie opiera się pochłaniacz wilgoci w saszetkach.

Taki pochłaniacz wilgoci saszetki ma jednorazowe, co oznacza, że jeśli raz się zamoczą, są do utylizacji. Przemysłowy pochłaniacz wilgoci najczęściej może być zregenerowany poprzez usunięcie pochłoniętej wilgoci, na przykład poprzez zastosowanie wysokiej temperatury.

Po co nam pochłaniacz wilgoci?

Pochłaniacze wilgoci w saszetkach mogą pojawić się w opakowaniu towaru, by nie zamokło i nie uszkodziło się. Saszetki pochłaniające wilgoć znajdziemy chociażby w pudełku z butami. ochrona przed wilgocią oferowana przez pochłaniacze wilgoci jest jednak znacznie ważniejsza w procesach przemysłowych, gdzie wilgoć mogłaby chociażby oznaczać przedostawanie się bakterii i rozpoczynanie się procesu psucia. Chodzi tu miedzy innymi o przemysł spożywczy i farmaceutyczny, ale także o wszystkie inne miejsca, gdzie wykorzystywane substancje mogą rdzewieć, utleniać się w inny sposób lub psuć się w wyniku kontaktu z wodą. Wiele procesów wymaga, by dookoła było sucho.